Компенсація за втрачену нерухомість – що передбачає законопроєкт?

Законопроєкт № 7198 «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об’єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією Російської Федерації» пропонує механізм, відповідно до якого українці зможуть отримати компенсацію за втрачене нерухоме майно.

Компенсація може бути отримана за наступне нерухоме майно:
– квартиру,
– інші житлові приміщення в будівлі,
– приватні житлові будинки,
– садові та дачні будинки,
– об’єкти будівництва, у яких були зведені несучі та зовнішні огороджувальні конструкції та щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт та складові частини зазначених об’єктів, які після прийняття в експлуатацію є самостійними об’єктами нерухомого майна (по суті це квартири в недобудованих багатоквартирних будинках).
Компенсація надається за знищене та пошкоджене майно. Знищеним вважається майно, відновлення яких є неможливим шляхом поточного або капітального ремонту чи реконструкції або є економічно недоцільним. Пошкодженим вважається майно, яке може бути відновлене шляхом поточного або капітального ремонту чи реконструкції.

Алгоритм отримання компенсації:
1. Подати Заяву на відшкодування під час дії воєнного стану та протягом 90 календарних днів з дати його закінчення на території, на якій знаходиться (знаходився) пошкоджений або знищений об’єкт нерухомого майна подати заяву про надання компенсації. Заява подається в електронній формі через систему «ДІЯ» або в паперовій формі через центр надання адміністративних послуг, органи соціального захисту населення, або нотаріуса.
2. Отримати рішення Комісії про включення до черги отримувачів компенсації;
3. Визначити розмір компенсації;
4. Отримати рішення про надання компенсації (протягом 30 днів з дати подання документів на компенсацію);
5. Отримати компенсацію в одному із таких виглядів:
– грошову компенсацію;
– об’єкт нерухомого майна шляхом фінансування його будівництва.

Звертаємо увагу на наступне:
– розмір грошової компенсації буде визначатись за результатами оцінки вартості відновлення відповідного пошкодженого об’єкта нерухомого майна з урахуванням ступеню його пошкодження.
– власники можуть замість грошової компенсації обрати фінансування державою будівництва нового об’єкта нерухомого майна з рівноцінною площею (у тому числі житловою), типом (квартира, інше житлове приміщення в будівлі, приватний житловий будинок, садовий та дачний будинок) та функціональним призначенням.
– Граничний розмір компенсації у вигляді об’єкта нерухомого майна не може перевищувати вартості 150 м2 за один об’єкт нерухомого майна.
– Приватні житлові будинки, садові та дачні будинки зводяться на земельній ділянці, на яких вони розміщувались.
– Отримувач компенсації не має право відчужувати об’єкт нерухомого майна, отриманий ним у вигляді компенсації, протягом трьох років з дня державної реєстрації права власності на нього.
– законопроєкт передбачає компенсацію виключно для громадян України.

Законопроєкт може бути змінений в результаті його доопрацювання, тому остаточний механізм компенсації буде відомий після прийняття Закону.