Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) визнав такою, що порушує право власності заборону грального бізнесу в Україні. Відповідне рішення ЄСПЛ прийняв 27 червня 2019 року по справі «ТОВ «Світ розваг» та інші проти України», що стосується заборони на азартні ігри, введеного в Україні в 2009 році.

Заявниками є дві українські компанії: ТОВ «Світ розваг» та ПП «Ігро-Бет», а також громадянка України Наталя Станко. Двоє із заявників управляли гральним бізнесом, а третьому (ПП «Ігро-Бет»), який отримав ліцензію незадовго до введення заборони, було заборонено починати реальний бізнес.

Заборона була введена як реакція на пожежу в травні 2009 року в гральному закладі в м Дніпрі, в результаті якого загинули дев’ять осіб і одинадцять отримали ушкодження різного ступеня. Незадовго до цієї повної заборони Міністерство фінансів також негайно призупинило дію всіх ліцензій на азартні ігри. Парламент подолав вето Президента України на цей закон, і в червні 2009 року заборона набула чинності. Всі гральні ліцензії заявників були анульовані. Власники ліцензій подали позови про виплату компенсацій, але всі вони були відхилені.

У цій справі заявники посилалися, зокрема, на статтю 1 Першого протоколу (захист власності) до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, стверджуючи, що відкликання ліцензій на азартні ігри без компенсації було несправедливим втручанням в їх право власності. ТОВ «Світ розваг» і пані Станко також подали скарги відповідно до пункту 1 статті 6 (право на справедливий судовий розгляд), вважаючи, що їх права були порушені також тим, що суди не привели достатніх обґрунтувань відмови у виплаті компенсацій за невикористані ліцензії.

ЄСПЛ дійшов висновку, що не було порушення пункту 1 статті 6 щодо ТОВ «Світ розваг», а скарга пані Станко в цій частині визнана неприйнятною.

У той же час по відношенню до всіх заявників було допущено порушення статті 1 Першого протоколу у зв’язку зі способом, яким були відкликані ліцензії у заявників – без перехідного періоду і виплати компенсацій, в тому числі за нові ліцензії.

ЄСПЛ визнав, що встановлення порушень само по собі буде достатньою справедливою компенсацією будь якої  моральної шкоди, заподіяної заявникам. Крім того, він присудив 300 000 євро ТОВ «Світ розваг», 58 500 євро пані Станко і 135 000 євро ПП «Ігро-Бет» в якості компенсації матеріальної шкоди та по 17 000, 2200 і 214 євро відповідно на покриття витрат.

З повним текстом статті можна ознайомитись за посиланням: https://pravo.ua/game-not-over-ooo-mir-razvlechenij-dobilas-priznanija-nespravedlivym-zapreta-igornogo-biznesa-v-ukraine/