Сьогодні, 17 жовтня, на своєму вечірньому засіданні Верховна Рада прийняла Закон “Про внесення змін до деяких законів України щодо удосконалення законодавства з питань поводження з радіоактивними відходами”

Законом внесено зміни до законів:

– «Про використання ядерної енергії та радіаційну безпеку»;

– «Про поводження з радіоактивними відходами»;

– «Про порядок прийняття рішень про розміщення, проектування, будівництво ядерних установок і об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, які мають загальнодержавне значення».

Законом, зокрема, запроваджено чотири класи, на які поділяються радіоактивні відходи:

– дуже низькоактивні;

– низькоактивні;

– середньоактивні;

– високоактивні.

Крім того, надано визначення нових термінів.

Так, захоронення радіоактивних відходів – це розміщення радіоактивних відходів у сховищі, без наміру їх вилучення, з метою утримання та ізоляції радіоактивних відходів від біосфери.

Сховище для захоронення радіоактивних відходів визначається в залежності від їх класифікації:

– поверхневе;

– приповерхневе;

– на середніх глибинах;

– геологічне.

Критерії прийняття радіоактивних відходів на захоронення – кількісні параметри (характеристики) радіоактивних відходів або якісні вимоги, визначені експлуатуючою організацією (оператором) сховища для захоронення радіоактивних відходів і узгоджені органом державного регулювання ядерної та радіаційної безпеки, згідно з якими радіоактивні відходи приймаються на захоронення.

Відпрацьовані закриті джерела іонізуючого випромінювання залежно від їх характеристик можуть бути захоронені у сховищах різного типу.

Також визначено перелік ядерних установок і об’єктів, призначених для поводження з радіоактивними відходами, які мають загальнодержавне значення, якими є:

– атомні електричні станції;

– атомні станції теплопостачання;

– дослідницькі ядерні реактори;

– сховища, призначені для зберігання відпрацьованого ядерного палива або високоактивних радіоактивних відходів з проектним строком зберігання понад 30 років (крім установок, включених до технологічного циклу ядерної установки);

– геологічні сховища для захоронення радіоактивних відходів та/або відпрацьованого ядерного палива.

Цей Закон набирає чинності через два роки з дня його опублікування.